Konferencja „Nienawiść w relacjach społecznych: przejawy, funkcje, psychologiczne uwarunkowania i zmiana”

Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. Tadeusza Tomaszewskiego,
Instytut Psychologii PAN i Wydział Psychologii UW
zapraszają na konferencję
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Nienawiść w relacjach społecznych: przejawy, funkcje,
psychologiczne uwarunkowania i zmiana

Konferencja odbędzie się 24 października 2019 r., w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72. Wstęp wolny.
Rejestracja do dn. 14.10.2019 poprzez link >>

PROGRAM

Część I: Język nienawiści: przejawy i funkcje, sala im. Stanisława Staszica, godz. 10.30- 12.30.
Prowadzi: prof. Ida Kurcz

• Prof. Ida Kurcz, Fundacja na Rzecz Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego: Wprowadzenie.
  • Prof. Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski: Nienawiść w języku.
  • Prof. Iwona Jakubowska-Branicka, Uniwersytet Warszawski: Teoretyczne i prawne definicje mowy nienawiści. Ograniczenie wolności słowa w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
  • Prof. Janusz Reykowski, Instytut Psychologii PAN: Mowa nienawiści jako przemoc symboliczna.

Przerwa obiadowa: 12.30-14.00

Część II: Psychologiczne uwarunkowania nienawistnych postaw i metody zmiany, sala im. Stanisława Staszica, godz. 14.00-16.00. Prowadzi: prof. M. Kościelska

• Dr Katarzyna Hamer, Instytut Psychologii PAN i Fundacja na Rzecz Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego: Psychologiczne uwarunkowania reakcji na przestępstwa motywowane nienawiścią do „obcych”.
  • Prof. Michał Bilewicz, Uniwersytet Warszawski: Czy mowa nienawiści wynika z nienawiści? O emocjonalnym tle obraźliwego języka w relacjach międzygrupowych.
  • Prof. Krystyna Skarżyńska, Uniwersytet SWPS: Przekonania akceptujące agresję.
  • Prof. Robert Balas, Instytut Psychologii PAN: Podstawowe mechanizmy nabywania i zmiany postaw – implikacje praktyczne.
  • Prof. M. Kościelska, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego i Fundacja na Rzecz Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego: Zakończenie

Komitet Programowo-Organizacyjny:

Prof. Robert Balas, Instytut Psychologii PAN
Prof. Urszula Jakubowska (Przewodnicząca), Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego
Prof. Małgorzata Kościelska, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego i Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego
Prof. Dominika Maison, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. Piotr Oleś, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego
Dr Katarzyna Hamer, Instytut Psychologii PAN i Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiej Psychologii im. T. Tomaszewskiego

Data publikacji: 25 września 2019